Alanya’da Gezilecek Yerler 2021 Rehberi

Alanya Gezi Rehberi 2021

TNH Group

Alanya İlçesi tüm dünyada tanınan ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Antalya Havalimanı 124 km, Gazipaşa Havalimanı ise 42 km Alanya şehir merkezine uzaklıktadır. Alanya Limanı kruvaziyer turizmine hizmet vermektedir. Tüm Akdenizi kıyı boyunca kateden D400 Karayolu Alanya ilçe merkezinden geçer. Alanya’dan Türkiye’nin dört bir tarafına otobüs seferleri Alanya Otogarı’ndan düzenlenmektedir. Alanya’da rent-a car (Alanya Araç Kiralama) ve havalimanı transfer hizmeti veren çok sayıda şirketde mevcttur. Alanya her gelire göre konaklama imkanı sağlayan turistik tesislere sahiptir.

Antik çağda Pamfilya ve Klikya arasındaki bölgede yer alan Alanya her iki kültürden de etkilenmiştir. Anadolu Selçuklu Hükümdarlarından 1. Allaaddin Keykubat’ın (1200-1237) kaleyi kuşatıp alması ile Türkler’in egemenliğine girmiş ve şehrin ismini Alaiye olarak değiştirilmiştir. 1935 yılında Alanya’yı ziyaret eden Atatürk ise kente Alanya adını vermiştir. Selçuklu’lar başkentleri Konya’nın yanında Alanya’yı da ikinci bir başkent ve kışlık merkez olarak kullanmışlardır. Bu yüzden Alanya’nın her yerinde Selçuklu izleri, eserleri ile karşılaşılır.

  • Cleopatra Plajı
Cleopatra Plajı

Alanya’nın batısında Damlataş yakasında yer alan yaklaşık 2 kilometrelik uzunlunluğa sahip Cleopatra Plajı, ince kumlu ve alabildiğine geniş bir plaj. Adını Mısır Kraliçesi Cleopatra’dan alan plajın bir diğer özelliği de denizin sığ olmasıdır. Cleopatra Plajı ; denizinin ve sahilinin altın renkli kumu olması, geniş bir sahil alanından oluşması ve berrak denizi 8-10 metreye kadar sığ olması başlıca özelliklerindendir. Mavi bayraklı nadir plajlardan birisidir, Mavi Bayrağa sahip plajlar temizlik ve doğallık açısından global çapta belgelere sahip olan plajlardır.

  • Alanya Kalesi
Alanya Kalesi – Kızıl Kule

Alanya Kalesi Orta Çağ’dan bugüne kadar ulaşan kalelerin içerisinde en iyi korunmuşlardan biri olan Alanya Kalesi tarihi ve mimari zenginliği ile bugün adeta bir açık hava müzesi konumunda. İsterseniz kale içerisinde kültürel geziler yapabilirsiniz . Kale 6.5 km uzunluğunda surları, sayısı 140’ı bulan burçları ve yaklaşık 400 sarnıcı ile bin yıldır aynı tepenin bekçiliğini yapıyor. İçerisindeki I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış ve Osmanlı gemilerine de ev sahipliği yapmış olan tersane de Alanya’nın mutlaka görülmesi gereken zenginliklerinden biri.

Alanya Kalesinin Tarihi

Orta Çağ’dan bugüne kadar ulaşan kalelerin içerisinde en iyi korunmuşlardan biri olan Alanya Kalesi tarihi ve mimari zenginliği ile bugün adeta bir açık hava müzesi konumunda. Kale 6.5 km uzunluğunda surları, sayısı 140’ı bulan burçları ve yaklaşık 400 sarnıcı ile bin yıldır aynı tepenin bekçiliğini yapıyor. İçerisindeki I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış ve Osmanlı gemilerine de ev sahipliği yapmış olan tersane de Alanya’nın mutlaka görülmesi gereken zenginliklerinden biri.

  • Sydre Antik Şehri
Sydre Antik Şehri

Syedra Antik Şehri Alanya Merkeze 23 Km Mesafede , Alanya Mersin karayolu üzerinde Alanya’nın 23 km doğusunda bulunan ören yerinin bilinen en eski tarihi milattan önce 7.yüzyıla kadar gitmektedir. Kentin milattan önce 7.yüzyıl ile milattan sonra 13.yüzyıl arası iskanı vardır.

  • Dimçayı
Alanya Dim Çay

Alanya Dim çay , Akdeniz’de yaz aylarında bulabileceğiniz en serin yerlerden biri olan Dim Çayı’nın suyu 40 santigrat dereceyi geçen sıcaklarda bile hala buz gibidir , doğal bir alabalık popülasyonu vardır doğayla iç içe kendinizi dinleyebileceğiniz, suyunun serinliğinde huzur bulabileceğiniz Alanya merkezine yaklaşık 15 km mesafedeki bu mekânı Alanya’da gidilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz. Dim çayı üzerinde yer alan restoranlarda yemek yiyebilir ve aileniz ile vakit geçirebilirsiniz.

  • Dim Mağarası
Dim mağarası

Alanya’da Dim Çay bölgesinde yer alan ve Alanya’ya 11 km uzaklıkta olan mağara deniz seviyesinden 232 m yükseklikte olup, Cebeli Reis Dağı’nın batı yamacında yer alır. 4 galeriden oluşan Dim Mağarası 360 m uzunluğunda, yatay, 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara içinde zengin sarkıt, dikit ve travertenlerden oluşumlar vardır. Mağaranın sonunda, girişten 17 m daha derinde 200 m² su yüzeyi bulunan küçük bir göl bulunmaktadır. Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarasıdır.

  • Sapadere Kanyonu
Sapadere Kanyonu

Sapadere Köyü’nde bulunan Sapadere Kanyonu’na ulaşım Alanya merkezden toplamda bir saat sürüyor.  Demirtaş yönüne dönüp buradan da yaklaşık yarım saat yol alıyorsunuz. Kızılçam ağaçları içerisinde güzel bir yola sahip , yol üzerinde bir kaç köy merkezi geçiyorsunuz , yol üzerinde organik ürünler alabileceğiniz satıcılar mevcut . Kanyona varınca aracınızı park alanına bırakıp gişeye yönelin , gişeye gelmeden sol taraftaki küçük göletlerin görüntüsü bile hayranlık uyandırıcı. Suyu çok soğuk ama yüzenler bir hayli fazla.

  • Ulaş Plajı
Ulaş Plajı

Alanya’nın karayolu kenarında uzanan Ulaş Plajı, hem denize girebileceğiniz hem de manzarasında piknik yapabileceğiniz bir yer. İçerisinde mesire alanı mevcut . Antik bir izlenimi taşıyan koyda plaja inmek için bir merdiven bulunuyor , bu merdivenleri kullanarak plaja iniş yapabiliyorsunuz. Kumlu denizi ve plajıyla sık tercih edilen bu plaja ulaşmak için tekne turlarına katılabilir veya Antalya-Alanya karayolunu kullanabilirsiniz. Araçlarınız için park yeri mevcuttur.

  • Alanya Seyir Terası
Alanya Seyir Terası

Alanya Seyir Terası ve Yeni Yapılan Devlet Bahçeli Yaşam Alanı , Alanya’yı kuş bakışı görebileceğini en güzel nokta neresi diye soracak olsanız, şüphesiz vereceğimiz ilk cevap Alanya Seyir Terası olurdu. Alanya ilçe merkezinden 3,5-4 km uzaklıkta bulunan seyir terasına dilerseniz özel araçla dilerseniz de toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Seyir Terası park alanı denizden 650 metre yükseklikte ve tüm Alanya’yı ayaklar altına seren bir konuma sahip.

Alanya, sadece yabancı turistlerin akın ettiği bir yer değil aynı zamanda yerli tatilcileri de mutlu edecek tesisleri, sokakları ve gezilecek noktalarıyla çok modern ve düzenli bir kent artık. Üstelik de tarihiyle güneşli havası her mevsim davetkâr.

Sağlam temeller için bizimle kalın.