KREDİ İLE EV ALMAK

KREDİYLE EV ALMAK?

TNH Group

Devam eden projelerimizde şirket bünyesinde yaptığımız faizsiz ve vade farksız taksitlerden yararlanabileceğiniz gibi, bitmiş projelerimizde banka kredisi kullanabilirsiniz.

En uygun kredi koşullarını sizin için araştırıyor ve süreci yine sizin için sonuna kadar takip ediyoruz. Öncelikle Türkiye’den konut kredisi kullanabilmeniz için, yurt dışında yaşıyor dahi olsanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir. Vatandaş olmayanlar için, Türkiye Cumhuriyeti’nin vermiş olduğu yabancı kimlik numarası ile başvurunuzu yapıyoruz.

Bankalar devam eden projelerde projenin %80 inin bitmiş olması koşulunu aramaktadırlar .Bitmiş olan projelerde ise T.C. vatandaşlarına exper raporunun %75 i T.C. vatandaşı olmayanlara ise exper raporunun %60’ı oranında kredi kullandırmaktadırlar.

Konut Kredisi Almadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde ev almak isteyen kişiler, konut kredisi çekerek kira öder gibi mülk sahibi olabilmektedir. Bunun için bankaların belli şartları bulunmakta ve bu şartlar bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kredi başvurunuzun onay şansını arttırmak istiyorsanız aşağıdaki maddelerden yararlanabilirsiniz.

 • Kredi notunuzu öğrenin. Bankalar için en önemli detay budur. Kredi notunuz yeterli değilse bankadan konut kredisi alamazsınız.
 • Konut kredisi faizlerinin ve maliyet oranlarının karşılaştırmasını yapın. Bunlar bankadan bankaya değişir. Faiz oranları karşılaştırması için kullanabileceğiniz birçok uygulama mevcut.
 • Konut kredisi çekecekseniz kredi tutarının, ev bedelinin en fazla % 80’i olacak şekilde verileceğini bilmeniz gerekiyor. Yani 100 bin TL’lik bir ev için en fazla 80 bin TL kredi çekebilirsiniz.

Bazı bankalar, geri kalan tutarı ihtiyaç kredilerinden tahsis ederek size bir teklif sunabilir. Konut alacağınız projenin de eksik kısmı tamamlayacak kredi kampanyası bulunabilir.
Banka tarafından konut kredisine uygun görülmek için satın alacağınız konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifaki tapusunun bulunması gerekir.

Kredi miktarınız, gelir seviyenize ve ekspertiz raporunun sonucuna göre belirlenmektedir. Yani evin değerinin fazla olması durumunda yeterli kredi çıkmayabilir.

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? Şartlar Neler?

Konut kredisi, evin tüm değerini karşılamaz. Bu nedenle de ev alacakların bir miktar peşinata sahip olması gerekir. Tapu işlemleri sırasında tapu harcı gibi giderler de bulunmaktadır.

Bu tür giderleri karşılamak için aşağıdaki yöntemleri izleyebilirsiniz;

 • Peşinat için ihtiyaç kredisi kullanmak
 • İpotek göstererek kredi kullanmak
 • Projelerin peşinat kampanyalarını araştırmak

Ev kredisi kullandıktan sonra peşinat kısmını tamamlamak için ihtiyaç kredisi kullanacaksanız, bunu konut kredisi çekeceğiniz banka ile görüşmeniz yeterli olacaktır. İpotek gösterip kredi kullanmak için kişinin gayrimenkule sahip olması gerekmektedir. Banka mülkü ipotekleyerek size talep ettiğiniz kredi miktarını verir ve böylece gerekli para taksitler halinde geri ödenmek üzere bankadan temin edilir.

Özellikle toplu konut projelerinde zaman zaman peşinat kampanyaları düzenlenir. Bu kampanyaları takip ederek peşinat kısmı hakkında proje sahibi ile bir anlaşma yapabilirsiniz.

Konut Kredisi İşlemleri Nelerdir?

Konut kredisi işlemleri çok basittir. Öncelikle kredi uygunluğunu test etme amacıyla online başvuru yapılabilir. Bankalar online başvuruları hızlıca değerlendirmektedir. Online başvuru onaylandıktan sonra başvurulan kredi şekline göre para hesaba hemen geçebildiği gibi bankalar ihtiyaç sahiplerini şubelerine davet de edebilmektedir.

 • Nüfus cüzdanı,
 • E-devletten alınan “Tapu Bilgileri Sorgulama” ekranının görüntüsü veya tapu belgesi,
 • Kiradan geliri elde ediyorsanız kira kontratı ve dekontu,
 • Başka bir geliriniz varsa bu geliri gösteren belge,
 • Maaşlı çalışansanız yine e-devletten alınan 4A/4C hizmet dökümü,
 • Şahıs şirketi sahibiyseniz; vergi levhası, yıl sonu ve ara dönem mali verileri,
 • Tüzel şirket sahibi ya da ortağıysanız; ortaklık yapısını gösteren şirketinize ait ticaret sicil gazetesi, şirketinize ait güncel ve yıl sonu mali verileri ve vergi levhası olarak sıralanabilir. 

Ancak bazı bankalar sizden ek belgeler talep edebilir. Bankadan bankaya değişebilen bu belgeler hakkında kesin bilgi almak için şubeye gitmeden önce bankanızla iletişime geçebilirsiniz.

Sağlam temeller için bizimle kalın.